گوگل پیکسل 6 برای موفقیت به جز ظاهر زیبا چه چیزی احتیاج دارد؟

به گزارش وبلاگ وبکو، چند روز پیش تصویری احتمالی از گوشی گوگل پیکسل 6 منتشر شد که نشان می داد این محصول ظاهر بسیار زیبایی دارد. البته هنوز تعیین نیست آیا آنچه که دیدیم واقعا قرار است پیکسل 6 باشد اما به هر حال بسیار زیبا و چشم نواز بود. برخلاف طراحی گوشی های یکی دو سری قبل گوگل، این تصویر کاملا زبان طراحی جدیدی را نشان می داد. اما سؤال اینجاست که آیا گوگل می تواند با ظاهری زیبا، محبوبیت بالای گوشی های خود را تضمین کند؟ چون به نظر می رسد برای موفقیت، چیزی بیشتر از ظاهر احتیاج است.

گوگل پیکسل 6 برای موفقیت به جز ظاهر زیبا چه چیزی احتیاج دارد؟

گوگل یکی از شرکت هایی است که کمتر به خاطر ساخت گوشی های هوشمند آن را می شناسیم. فعالیت های این شرکت غالبا حول محور نرم افزار است، به خصوص سیستم عامل که همان طور که می دانید، معروف ترین آن اندروید است. اما این شرکت گوشی هوشمند هم فراوری می نماید و آن ها را پیکسل می نامد. گوشی های بسیار باکیفیت و خوبی که از لحاظ نرم افزاری در شرایط بسیار خوبی قرار دارند اما به خاطر عرضه در بازارهای خاص و قیمت بالا در مقایسه با امکانات و مهم تر از همه، تنوع پایین، نتوانستند آن طور که باید بین کاربران محبوبیت پیدا نمایند.

گوگل سال 2019 از سری پیکسل 4 رونمایی کرد. گوشی هایی که در بخش عکاسی کم نظیر ظاهر شدند اما به خاطر قیمت بالا، باتری های کم ظرفیت و ظاهری نه چندان زیبا و چشم نواز، اصلا نتوانستند با رقبای سرسخت آن موقع رقابت نمایند. این طور شد که شرکت آمریکایی تصمیم گرفت سال 2020 را با عرضه میان رده به سرانجام برساند. بدین ترتیب هیچ گوشی پرچم داری را با برند پیکسل شاهد نبودیم. البته پیکسل 5 را همه به عنوان پرچم دار گوگل می شناسند، اما بهره مندی از اسنپدراگون 765G شاید این گوشی را به قدرتمندترین محصول گوگل تبدیل کند، ولی در مقایسه با سایر پرچم دارها این گوشی حرفی برای گفتن ندارد.

نتیجه فوق العاده بود. گوگل توانست 3 میلیون گوشی از مدل های سال 2020 خود را فراوری کند در حالی که خود شرکت انتظار داشت تنها 800 هزار گوشی پیکسل 5 فراوری کند. این میزان اما فقط بخشی از پیروزیت گوگل را نشان می دهد. در سال 2019، اگرچه عملکرد گوشی های شرکت در مقایسه با رقبا قابل مقایسه نبود، اما توانست 7.2 میلیون گوشی پیکسل به فروش برساند.

حالا پیکسل 6 وظیفه بهبود شرایط شرکت آمریکایی را بر عهده دارد. تصاویری که پیش تر از این محصول منتشر شد، نشان می دهد احتمالا گوگل میخواهد نماینده خود را در دو مدل راهی بازار کند. یک گوشی در مدل استاندارد و اندازه کوچک یعنی پیکسل 6 و دیگری در مدل XL یا پرو. با نگاهی به سیاست نام گذاری شرکت، باید انتظار داشته باشیم گوشی عظیمتر پیکسل 6 XL نام داشته باشد اما شاید گوگل بخواهد در این بخش تنوعی ایجاد نموده و پیکسل 6 پرو را به عنوان قدرتمندترین پرچم دار خود راهی بازار کند.

هر دو محصول ظاهر بسیار زیبایی دارند. به خصوص روی پنل پشتی که ماژول دوربین به شکل متفاوت و چشم نوازی قرار گرفته. اما به نظر می رسد همه مسائل قرار نیست به خاطر ظاهری زیبا حل شوند. شنیده می گردد گوگل در حال کار روی ساخت یک پردازنده سفارشی با معماری ARM است و سری پیکسل 6 هم احتمالا اولین محصولات مجهز به این پردازنده خواهند بود.

البته به گزارش وب سایت Android Police، گویا پردازنده ای که گوگل مشغول طراحی آن است یک پرچم دار نیست. گفته می گردد شرکت آمریکایی باز هم مانند سال 2020 میخواهد گوشی پرچم دار خود را با پردازنده ای نه در حد و اندازه بهترین های موجود نظیر اسنپدراگون 888، اگزینوس 2100 و A14 بلکه میان رده اما بسیار قدرتمند راهی بازار کند. اما اینکه می دانیم این پردازنده قرار است توسط خود گوگل توسعه پیدا کند خبر بسیار خوبی است، حتی اگر قدرتمندترین پردازنده بازار هم نباشد چون در این صورت مانند اپل که سازنده سخت افزار و نرم افزار خود است، هماهنگی بسیار افزایش پیدا نموده و گوشی عملکرد بی نظیری از خود نشان خواهد داد.

چه با پردازنده سفارشی و چه بدون آن، پیکسل 6 یکی از مهم ترین و عظیمترین رونمایی های گوگل طی چند سال اخیر خواهد بود. طراحی گوشی نشان می دهد گوگل آن را کاملا متناسب با طراحی اندروید 12، پردازنده ای جدید و بعد از سال ها، دوربین های جدید فراوری نموده. با در نظر دریافت این ها، به نظر می رسد نماینده آینده گوگل بسیار گوشی عالی خواهد بود؛ با دارا بودن ویژگی هایی که کاربران برای خرید یک گوشی به آن توجه می نمایند.

گوگل برای اینکه فروش محصولات خود را تضمین کند، ابتدا باید شرایطی را به وجود بیاورد که کاربران بتوانند آن محصولات را بخرند. یکی از معضلاتی که گریبان گیر گوشی های گوگل شده، این است که این محصولات رسما در بازارهای زیادی عرضه نمی شوند. حتی در خود آمریکا هم از اولین پیکسل گرفته تا چند نسل بعد، به صورت انحصاری توسط Verizon Wireless به فروش می رسیدند و این یعنی جمعیت زیادی از مردم آن کشور در صورت تمایل هم نمی توانستند آن ها را خریداری نمایند.

انحصار خوشبختانه با ورود سری پیکسل 4 به سرانجام رسید اما این گوشی ها بدترین رونمایی تاریخ گوگل لقب دریافتد. چرا که از باتری بسیار ضعیف و ظاهری نه چندان زیبا بهره می بردند. قابلیت جذاب ژست های کنترلی هم فقط از لحاظ تئوری زیبا بود اما در عمل مسائل زیادی به همراه داشت. اما در خارج از آمریکا، مشکل انحصار نیست، مشکل واقعی عرضه نشدن این گوشی ها در بازارهای مختلف است. این در حالی است که رقبایی نظیر اپل و سامسونگ تقریبا در تمام نقاط دنیا در دسترس قرار دارند.

بی صبرانه منتظریم در رویداد معارفه پیکسل 6، گوگل این خبر خوب را به کاربران بدهد که این گوشی قرار نیست به چند بازار خاص محدود گردد و در بازارهای متعدد دنیای هم عرضه می گردد. بدین ترتیب کاربران بیشتری شانس خرید آن را پیدا می نمایند. علاوه بر این ها، مدل های متعددی هم باید عرضه شوند. اگر دقت کنید شرکت های عظیم سازنده گوشی های هوشمند تقریبا هر سال بیشتر از 2 مدل پرچم دار راهی بازار می نمایند و حتی اپل هم در سالی که گذشت 4 مدل پرچم دار را روانه بازار کرد. بدین ترتیب تنوع قیمتی ایجاد شده که فروش بیشتر گوشی های گوگل را در پی خواهد داشت.

پیکسل 6 برای گوگل یک گوشی واقعا معین نماینده به حساب می آید. احتمالا می دانید که LG به تازگی از بازار گوشی های موبایل خارج شده و دلیل اصلی آن هم ضعف شدید نرم افزاری بود. برندهای دیگری هم که احتمالا نام آن ها را چند سال پیش زیاد می شنیدید نظیر موتورولا، سونی، نوکیا و بسیاری موارد دیگر، به مرور در حال ناپدید شدن هستند. بنابراین اگر گوگل نتواند عملکرد خوبی در این بخش داشته باشد، قطعا از دور خارج خواهد شد.

به جای این شرکت های تقریبا فراموش شده اما شرکت های چینی را شاهد هستیم که به طرز عجیبی در بازار پیروز ظاهر شده اند و توانستند با سیاست های خوبی که دارند، گوشی های قدرتمند را با قیمت مناسب به فروش برسانند. این طور شد که شهرت آن ها در بین کاربران بسیار افزایش پیدا کرد و اگر لزوما به خاطر برند سامسونگ و اپل نباشد، شاید حتی صندلی آن ها را هم تصاحب نمایند. البته هواوی نزدیک ترین رقیب شرکت های کره ای و آمریکایی بود ولی با تحریم های سنگین دولت آمریکا، تا مرز نابودی هم پیش رفته اما فعلا تسلیم نشده.

با در نظر دریافت این ها، گوگل باید بداند با قیمت بالا و عرضه گوشی هایش با بازارهای محدود، نمی تواند هیچ وقت به پیروزیت دست پیدا کند. شرکت آمریکایی در درجه اول باید قیمت گوشی های خود را متناسب با قابلیت های آن ها تنظیم کند و در درجه دوم هم باید دسترسی به آن ها را با عرضه در بازارهای مختلف و فراوری در مدل های گوناگون آسان تر کند. در غیر این صورت اینکه گوشی ظاهر زیبایی داشته باشد، قرار نیست پیروزیت آن را تضمین کند.

منبع: PhoneArena

منبع: دیجیکالا مگ

به "گوگل پیکسل 6 برای موفقیت به جز ظاهر زیبا چه چیزی احتیاج دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوگل پیکسل 6 برای موفقیت به جز ظاهر زیبا چه چیزی احتیاج دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید