درمان سرطان خون با واکسن جامد

پژوهشگران دانشگاه هاروارد (Harvard University) اخیرا پیروز به توسعه واکسن جامد کرایوژل شده و توسط آن پیروز به درمان و جلوگیری از نوعی از سرطان خون در موش ها شده اند.

درمان سرطان خون با واکسن جامد

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، برای افراد مبتلا به لوسمی حاد مغز استخوان (AML) شیمی درمانی شایع ترین درمان است ، اما خطر بازگشت بیماری زیاد است به گونه ای که این بیماری حتی پس از شیمی درمانی تقریباً در نیمی از بیماران بازمی گردد.

لوسمی حاد میلوئیدی یکی از انواع سرطان خون است. این نوع لوسمی سلول های مغز استخوان یا میلوسیت ها را تحت تأثیر قرار می دهد و روندی حاد دارد. در این بیماری مغز استخوان، میلو بلاست ها (نوعی گلبول سفید)، گلبول های قرمز یا پلاکت های غیرطبیعی می سازد.

دانشمندان دانشگاه هاروارد به همین دلیل تصمیم گرفتند تا درمانی نوین توسعه دهند. آنها در آخرین مطالعه خود پیروز به توسعه واکسنی شده اند و آزمایش این واکسن بر روی موش ها نیز پیروزیت آمیز بوده است. پژوهشگران پس از آزمایش واکسن مذکور دریافتند ترکیبات شیمیایی این واکسن باعث از بین رفتن سلول های سرطانی و جلوگیری از بازگشت آنها در موش ها می گردد.

واکسن درست مانند همه واکسن ها عمل می نماید به این معنی که به سیستم ایمنی بدن آموزش می دهد تا عامل خطر (سلول های سرطانی) را شناسایی نمایند. در حالیکه بیشتر واکسنهایی که توسعه داده می شوند مایع هستند واکسنی که آنها توسعه داده اند، جامد است و این واکسن برای مقابله با تومورهای مایع ساخته شده است.

نیسارگ شاه (Nisarg Shah) نویسنده ارشد این مطالعه گفت: ما قبلا واکسن های سرطانی علیه تومورهای جامد ایجاد نموده بودیم و کنجکاو بودیم که ببینیم آیا این فناوری در درمان سرطان خون مانند لوسمی حاد میلوئیدی نیز مؤثر است یا خیر؟!

واکسن مذکور با استفاده از مواد بیولوژیکی ساخته شده بر روی داربست به شکل دیسک کرایوژل ، با بیومولکول ها و آنتی ژن های اختصاصی مرتبط با سلول های سرطانی لوسمی حاد میلوئیدی پر می گردد تا در حضور آنها پاسخ ایمنی ایجاد کند.

یافته های این مطالعه در مجله Nature Biomedical Engineering منتشر شد.

منبع:ایسنا

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "درمان سرطان خون با واکسن جامد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان سرطان خون با واکسن جامد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید