اجرای 29 طرح آماری درگیلان، ساختار نظام اطلاعات آماری طراحی شد

به گزارش وبلاگ وبکو، به گزارش خبرنگاران، صبح پنجشنبه چهارمین همایش روز ملی آمار با حضور امیدعلی پارسا رئیس مرکز آمار ایران و جمعی از اساتید دانشگاه های کشور و مدیران کل دستگاه های اجرایی گیلان و فرمانداران در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار گردید.

اجرای 29 طرح آماری درگیلان، ساختار نظام اطلاعات آماری طراحی شد

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان در این همایش با اشاره به ضرورت و اهمیت توجه به آمار، اظهارکرد: برنامه ریزی، تصمیم گیری و توسعه بدون وجود آمار امکان پذیر نیست.

کیوان محمدی با تأکید براینکه مسئولان و مدیران دستگاه های اجرایی بدون بهره گیری از منابع آماری نمی توانند تصمیمات درستی اتخاد نمایند، گفت: با آنالیز تاریخ ایران می توانیم نمونه های فراوانی از بهره گیری از آمارها و طالاعات در اتخاذ تصمیمات مهم را ببینیم.

محمدی اعلام کرد: بعد از احیای دوباره سازمان مدیریت و برنامه ریزی در چند سال گذشته یکی از اولویت ها بهره گیری از آمارهای دقیق و درست برای تصمیم گیری های کلان کشوری و استانی و شهرستانی بوده ایم.

وی با اشاره به توجه ویژه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان به حوزه آمار، ادامه داد: کوشش شده در سال های اخیر استفاده از آمار و اهمیت آن برای جامعه تبیین گردد.

وجود واحد اماری در 30 درصد دستگاه های اجرایی گیلان

در ادامه معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان به اجرای 29 طرح آمارگیری از ابتدای امسال تاکنون در این استان اشاره و اظهارکرد: در این طرح ها 10 هزار نمونه آماری تهیه و جمع آوری شده است.

وحید طیفوری با اشاره به مشارکت 6 هزار و 800 مأمور آمارگیر در اجرای این طرح، اضافه کرد: براساس این طرح ها ساختار نظام اطلاعات آماری دستگاه های اجرایی استان گیلان طراحی شده است.

وی همچنین به اقدامات اجرا شده از سوی این سازمان برای تبیین اهمیت و استفاده از آمار در تصمیم گیری و برنامه ریزی کشور و استان اشاره نمود و گفت: در همین راستا با همکاری آموزش و پرورش در زمینه ترویج فرهنگ آماری گام های برداشته شده است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با تأکید براینکه تشکیلات سازمان ها متناسب با احتیاج آماری استان نیست، توضیح داد: 194 نماینده در حوزه آمار در استان گیلان مشغول هستند.

وی ادامه داد: در حال حاضر تنها 30 درصد دستگاه های اجرایی استان گیلان دارای واحد آمار و اطلاعات است.

طیفوری به غیبت برخی مدیران دستگاه های اجرایی در این همایش نیز اشاره نمود و اضافه کرد: عدم استفاده و بهره گیری از نیروهای متخصص در حوزه آماری یکی از مهم ترین مشکلاتی است که با آن روبه رو هستیم.

وی تأکید کرد: شفافیت یکی از مهم ترین ارکان نظام آماری است که متاسفانه دستگاه های اجرایی آمارها را در اختیار ما قرار نمی دهند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "اجرای 29 طرح آماری درگیلان، ساختار نظام اطلاعات آماری طراحی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای 29 طرح آماری درگیلان، ساختار نظام اطلاعات آماری طراحی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید