یزد بار اشتغال دیگر استان ها را به دوش می کشد

برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند که تیم اقتصادی استان یزد در زمینه اشتغال زایی و کاهش نرخ بیکاری از عملکرد خوبی برخوردار نیست، که این امر باعث قرار دریافت یزد در زمره هفت استان دارای بالاترین نرخ بیکاری گردیده، این درحالی است که سیدکمال الدین نورالدینی مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری یزد می گوید که نرخ اشتغال استان یزد در یک سال اخیر رشد داشته است.

یزد بار اشتغال دیگر استان ها را به دوش می کشد

به گزارش خبرنگاران، استان یزد از ظرفیت های بالقوه ای نظر نیروی انسانی کارآمد، پژوهش محور و علمی برخوردار است که باعث گردیده سطح انتظارات مردم و مسئولان این استان در رابطه با اشتغالزایی مطلوب افزایش یابد.

مهاجرپذیری یکی دیگر از ویژگی های استان یزد است که در حال حاضر به دلیل صادرات نخبگان دانشگاهی استان و پذیرش قشر کارگر این ویژگی به معضلی جدی در حوزه کسب و کار برای یزد تبدیل گردیده است.

اشتغال بیش از 60 درصد افراد غیربومی در معادن و صنایع استان یزد آمار بیکاران فارغ تحصیلان دانشگاهی رشته های مرتبط در این استان را افزایش داده است و همین امر تحلیلگران را به این عبارت کشاند که استان یزد به دلیل فرصت های شغلی متعدد بار دیگر استان های کشور در بحث اشتغالزایی را به دوش می کشد.

سیدکمال الدین نورالدینی مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری یزد در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران، با بیان این که درصد بسیاری از شغل های ایجاد گردیده در استان توسط افراد غیر بومی اشغال شدند، اظهار کرد: افراد مهاجر نسبت به بومی های یزد از انعطاف بیشتری برخوردارند.

وی انعطاف پذیری نیروهای غیربومی را عاملی برای جایگزین کردن آن ها به جای نیروهای کار یزدی دانست و اضافه نمود: زن های تحصیل نموده یزدی کارهایی با منزلت اجتماعی بالا می طلبند که این امر زمینه را برای جذب نیروی کار غیر یزدی فراهم می نماید.

نورالدینی با اشاره به نقش درآمد خانواده ها در تمایل نداشتن زنان به کارهایی با درآمد کم، توضیح داد: به دلیل این که سطح عمومی درآمد خانواده های یزدی نسبتا خوب است، زن های یزدی طلب کارهای پایین نمی نمایند.

برطرف معضل بیکاری مستلزم تغییر رویکرد دانشگاه ها است

وی با بیان این که رویکرد استان یزد از صنایع سنگین و کارگربر به سمت صنایع دانش بنیان و های تک تغییر نموده است، گفت: در راستای تحقق این امر مباحث فرهنگی نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است که اگر مورد غفلت واقع گردد معضل بیکاری حل نمی گردد.

مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری یزد در ادامه به سطح آموزشی دانشگاه ها اشاره و اظهار کرد: دانشگاه های بزرگ باید رویکرد خود را تغییر و به دانشگاه های علمی- کاربردی نزدیک نمایند.

این مقام مسئول ادامه داد: مدیران دانشگاه علمی کاربردی در اعلام رسمی گفتند، بیش از 70 درصد فارغ التحصیلان این دانشگاه مشغول کار در رشته مرتبط هستند.

وی اضافه نمود: حل مسائل بیکاری به یک برنامه ریزی منسجم و کاربردی شدن رویکرد دانشگاه های بزرگ استان احتیاج دارد.

ثبت رشد 30 درصدی صنعت در استان یزد

نورالدینی در ادامه با بیان این که در حال حاضر ساختار اشتغال استان متناسب با ظرفیت های اشتغال موجود نیست، تأکید کرد: اگر به طور دقیق آنالیز کنیم، خالص فرصت شغلی موجود در استان یزد بیشتر از کلیه افراد شاغل و بیکار در این استان است.

وی با اشاره به این که استان یزد بیشتر از آمار بیکارانش شغل ایجاد نموده است، گفت: اگر مهاجران را از جمعیت یزد کم کنیم به این نتیجه خواهیم رسید که بیشتر از افراد بیکار شغل داریم.

این مقام مسئول با بیان این که یزد بار اشتغال استان های زیادی را به دوش می کشد، اظهار کرد: هیچ کس آنالیز نمی نماید که چقدر فرصت شغلی در استان ایجاد گردیده، اگر آمار بیکاری سازمان تأمین اجتماعی، بیمه بیکاری، مصرف برق صنعتی، کشاورزی، مصرف گاز صنعتی، کشاورزی و مهاجرت را کنار هم قرار دهیم نشان می دهد که یزد با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر کشور، در زمینه ایجاد اشتغال رشد داشته است.

وی در ادامه اعلام نمود: آماری که سازمان مدیریت منتشر نموده گویای این است که در بهار سال 97 نسبت به بهار سال گذشته سه هزار و 11 نفر خالص بیمه تامین اجتماعی و کارمند دولت داشتیم به عبارت دیگر سه هزار فرصت شغلی در این بازه زمانی ثبت گردیده است.

نورالدینی با اشاره به این که برای حل بیکاری به دو ابزار فرهنگی و آموزشی احتیاج داریم، گفت: اگر این دو ابزار به یاری تیم اقتصادی استان نیاید، مشکل بیکاری به ویژ بیکاری خانم ها حل نمی گردد.

تک بعدی نگاه کردن معضل مسئله بیکاری است

وی در بخش دیگری از سخان خود با بیان این که کارشناسان اقتصادی نباید یک آمار کلی را اعلام و تعبیر نمایند، توضیح داد: اگر این کارشناسان سرمایه بخش صنعت را از بهار 96 تا بهار سال جاری مقایسه نمایند متوجه می شوند که در این مدت بخش صنعت 30 درصد رشد داشته است که مبنای آن پروانه های بهره برداری صادر گردیده است.

نورالدینی با اشاره به این که باید کارشناسان اقتصادی استان برای گفته های خود مبنای دقیقی داشته باشند، اعلام نمود: این کارشناسان با نگاهی که به آمار کشور دارند استان را تحلیل می نمایند.

وی با بیان این که نباید اشتغال را یک پدیده اقتصادی دید، توضیح داد: در اشتغال و آمار بیکاری مولفه های دیگری نظیر وضعیت آموزشی، فرهنگی و مهاجرت تاثیر گذارند که درصورت عدم توجه به آن کلیه تحلیل ها اشتباه است.

این مقام مسئول در خاتمه تک بعدی نگاه کردن به مسئله بیکاری را یک معضل برشمرد و گفت: کارشناسانی که در محیط های دانشگاهی این تحلیل های اشتباه را به دانشجویان منتقل می نمایند اجازه نمی دهند ابزار فرهنگی به یاری برطرف مشکل بیکاری بیاید.

تهیه نماینده: مهتاب محمدیان

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "یزد بار اشتغال دیگر استان ها را به دوش می کشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یزد بار اشتغال دیگر استان ها را به دوش می کشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید