یادداشت گابریله مارکوتی ، ماشین رئال قابل تعمیر نبود

بازی ها در گرو حوادث هستند و برای همین تحلیل باید براساس بازی باشد نه نتیجه. همینطور آنالیز عملکرد یک مربی.

یادداشت گابریله مارکوتی ، ماشین رئال قابل تعمیر نبود

گابریله مارکوتی ، خولن لوپتگی از رئال مادرید اخراج شد و خنده دار اینکه او و فلورنتینو پرز همکاری شگفت انگیزی برای خراب کردن جام جهانی تیم ملی اسپانیا و نیمه اول فصل رئال مادرید داشتند، همه در کمتر از پنج ماه. بی رحمی است اما به نحوی واقعیت دارد با توجه به روش انتشار خبر انتصابش و اتفاقاتی که در چند ماه گذشته رقم خورد.

یک حقیقت آشکار وجود دارد که هر باشگاهی باید از آن تبعیت کند اما معمولا نمی نماید چون باشگاه ها را انسان ها اداره می نمایند و انسان ها را احساساتشان: شما یک مربی را به خاطر نتیجه یک بازی اخراج یا ابقا نمی کنید. اصلا کاری نداریم به اینکه شانس و اتفاقات چقدر در نتایج تاثیر دارند اما اگر شما فکر کنید او ابزار موفقیت را دارد یک نتیجه بد تغییری در این فکر ایجاد نمی نماید همینطور یک نتیجه خوب، کشتی در حال غرق شدن را نجات نمی دهد اما ال کلاسیکو قوانین خودش را دارد و همینطور ذهن فلورنتینو. بارسلونا در 45 دقیقه اول از روی رئال رد شد (اخراجش کنید!)، 2 گل جلو افتادند در حالی که به راحتی می توانستند دو برابر این گل بزنند با آزاری که یوردی آلبا به ناچو می رساند و لوئیز سوارز که خط حمله را رهبری می کرد و قدرت کنترل سرخیو بوسکتس بر میانه میدان.

نیمه اول 45 دقیقه دوم بعد از بیرون آوردن رافائل واران از زمین و اشتباهاتش و انتخاب دفاع سه نفره، رئال شبیه تیمی شد که می تواند اوضاع را عوض کند. مارسلو که در یک ماه گذشته 75 درصد گل های مادرید را زده (یک لحظه روی این آمار عجیب توقف کنید) یکی از گل ها را جواب داد. ضربه لوکا مودریچ هم به تیرک دروازه خورد، کریم بنزما هم موقعیت خوبی را از دست داد. در آن 25 دقیقه به نظر می رسید همه چیز برای لوپتگی و مادرید عوض می گردد اما ضربه سر لوئیز سوارز که برخلاف قوانین فیزیک بود، کار را تمام کرد. بازیکنان استثنایی کارهای استثنایی می نمایند که سرنوشت بازی را مشخص می نماید و سوارز یک مهاجم نوک استثنایی است هرچند در 15 بازی قبلی اش 2 گل در جریان بازی زده بود.

رئال چاره ای نداشت جز اینکه به مصمم ترین و بی برنامه ترین شکل ممکن حمله کند و بارسا تعداد گل ها را به پنج رساند هرچند می توانست خیلی بیشتر بزند.

بازی ها در گرو حوادث هستند و برای همین تحلیل باید براساس بازی باشد نه نتیجه. همینطور آنالیز عملکرد یک مربی. اینکه اگر ضربه مودریچ چند سانتیمتر آنطرف تر بود سرنوشت دیگری رقم می خورد، هم نمی تواند برخی حقایق آماری را پنهان کند.

بیشتر بخوانید:

 • بارسلونا 5 - رئال مادرید یک ، پنج گل برای بدرقه لوپتگی
 • سولاری، سرمربی موقت رئال مادرید
 • کونته از رئال مادرید دور می گردد

  یکی اینکه بارسلونا فصل قبل با 17 امتیاز اختلاف نسبت به رئال مادرید قهرمان لالیگا شد و کنارگذاشتن لیونل مسی از ترکیب آنها و کریستیانو رونالدو از رئال مادرید اصلاحات گسترده ای که باید انجام گردد، را از بین نمی برد. حقیقت دیگر اینکه اگر حتی 15 دقیقه ای که سه گل زدند را نادیده بگیرید، بارسا در بقیه بازی هم حداقل دو برابر بهتر از رئال مادرید بود و برای همین است که لوپتگی بعد از 24 ساعت رفت.

  لوپتگی به عنوان یک مربی که روی مالکیت، بازی تیمی و خلاقیت تاکید دارد استخدام شد، ویژگی هایی که در تیم اسپانیای او دیده بودیم و بعد از مانوئل پیگرینی یا به قول بعضی بعد از خورخه والدانو در هیچ یک از مربی های رئال مادرید وجود نداشت. به نظر می رسید تحول مدرنی در راه باشد.

  رئال مادرید زیر نظر لوپتگی بهتر از نتایجش بود اما خلأ ایجادشده بیشتر به استعداد فردی ربط داشت تا سیستم او. بله، غیبت ایسکو پیشرفت تیم او را دچار اختلال کرد (هرچند او مقابل بارسلونا بود و نبودش فرق نمی کرد) اما کلمات سرخیو راموس بعد از مسابقه گویا بود: گاهی مدیریت رختکن اهمیت بیشتری نسبت به دانش تاکتیکی دارد. این حرف ها را کاپیتان تیم می زند که در آوردن لوپتگی به برنابئو نقش موثری داشت و نشان می دهد ماشین رئال با لوپتگی قابل تعمیر نبود.

  اما بارسلونا بدون لیونل مسی دو برد برابر اینترمیلان و رئال مادرید به دست آورد با هفت گل زده و یک گل خورده. در سیستم 1-5-4 با رافینیا و کوتینیو در کناره ها، بازی بارسلونا متنوع است و در میانه میدان آرام دنبال می گردد و تا وقتی این سوارز را در خط حمله می بیند. شیوه جایگزین فوق العاده ای پیدا نموده است.

  از طرف دیگر، حتی وقتی مسی برگردد، ارنستو والورده می خواهد دقایق بیشتری بازی به عثمان دمبله برسد در حالی که کوتینیو هنوز با اوج فاصله دارد. در دفاع هم جای کار هست اما فعلا دو برد فوق العاده بدون فوق ستاره آرژانتینی به نامشان ثبت شده.

  مترجم: سیدعلی بلندنظر

منبع: ایران ورزشی

به "یادداشت گابریله مارکوتی ، ماشین رئال قابل تعمیر نبود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادداشت گابریله مارکوتی ، ماشین رئال قابل تعمیر نبود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید