مجلس ساز و کار آنالیز اعتبارنامه های نمایندگان را اصلاح کرد

به گزارش خبرنگاران، در جلسه علنی امروز مجلس ایرادات شورای نگهبان به طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس در دستور کار نهاده شد و مصوبه قبلی مجلس با اصلاحاتی، با هدف تامین نظر شورای نگهبان به تصویب رسید.

مجلس ساز و کار آنالیز اعتبارنامه های نمایندگان را اصلاح کرد

بر این اساس ماده 31 طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس در خصوص ساز و کار آنالیز و تصویب اعتبارنامه ها به توضیح زیر اصلاح شد:

شعبه موظف است حداکثر ظرف مدت سه روز کاری گزارش تایید آن دسته از اعتبارنامه های واصله را که معترض ندارند به صورت یکجا به هیات رئیسه ارسال نمایند تا برای تصمیم گیری مجلس در دستور کار نمایندگان قرار گیرد.

اعتبارنامه هایی که مورد اعتراض نمایندگان قرار گرفته است، حداکثر ظرف مدت 5 روز کاری توسط شعبه رسیدگی می گردد، در صورتی که نظر شعبه تایید اعتبارنامه باشد گزارش تایید آن برای تصمیم گیری به مجلس ارائه می گردد و چنانچه نظر شعبه رد اعتبار نامه باشد از طریق هیات رئیسه مجلس به کمیسیون تحقیق ارجاع خواهد شد تا پس از رسیدگی و ارائه گزارش برای تصمیم گیری مجلس در دستور کار قرار گیرد.

همچنین متن ماده 35 طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس به این توضیح اصلاح شد؛

چنانچه کمیسیون تحقیق، اعتبارنامه رد گردیده از سوی شعبه را رسیدگی کند و نظر به تایید اعتبارنامه داشته باشد، گزارش آن برای تصمیم گیری مجلس در دستور کار قرار می گیرد و در صورتی که نظر کمیسیون مبنی بر رد اعتبارنامه باشد گزارش آن حداکثر به مدت 15 دقیقه در مجلس مطرح و ادله رد اعتبارنامه ارائه می گردد. نماینده ای که اعتبارنامه اش توسط کمیسیون رد گردیده حداکثر به مدت 30 دقیقه فرصت دارد تا از خود دفاع کند ضمن اینکه می تواند بخشی از وقت خود را حداکثر به دو نفر از نمایندگان واگذار کند، سپس گزارش کمیسیون تحقیق به رای گذاشته می گردد و چنانچه رد اعتبارنامه به تصویب مجلس نرسد، رئیس جلسه تصویب آن را اعلام می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر

به "مجلس ساز و کار آنالیز اعتبارنامه های نمایندگان را اصلاح کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجلس ساز و کار آنالیز اعتبارنامه های نمایندگان را اصلاح کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید