سوختگیری کامیون های درون شهری منوط به داشتن بارانه گردد

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به اینکه تعداد روزهای سالم تهران سال جاری 20 روز بیشتر از سال گذشته بوده است، در مورد سامانه بارانه برای تردد کامیون های درون شهری گفت: پیشنهاد ما این است که دریافت سوخت توسط کامیون های درون شهری منوط به داشتن بارانه گردد.

سوختگیری کامیون های درون شهری منوط به داشتن بارانه گردد

به گزارش خبرنگاران، محسن پورسید در سی و دومین جلسه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا که در سازمان محیط زیست برگزار گردید، در مورد ابطال معاینه فنی خودروها به هنگام دود زا بودن و داشتن نقص فنی اظهارکرد: ذات صدور گواهی معاینه فنی متکی به داشتن مجموعه ای از شرایط است. به عبارت ساده تر معاینه فنی گواهی است که بر مبنای آن مشخص گردد که یک خودرو استانداردهای مجاز را رعایت می نماید.

وی ادامه داد: اگر به هر دلیلی به این حدود مجاز خدشه ای وارد گردد، خود به خود گواهی معاینه فنی نامعتبر می گردد و این موضوع احتیاج به قانون جدیدی ندارد؛ البته در این جلسه پلیس تاکید داشته باید مصوبه ای داشته باشیم تا برای خودروهای دودزا و دارای نقص فنی ابطال معاینه فنی اجرایی گردد.

پورسید آقایی اظهار کرد: وقتی خودرو شرایط استاندارد قبلی را از دست می دهد خود به خود مجوز معاینه فنی آن باطل می گردد و احتیاجی به آیین نامه و مصوبه جدید برای ابطال این گواهی نیست و تنها باید روی این موضوع تاکید گردد که چنانچه شرایط استاندارد احراز شده توسط خودرو از بین برود ، گواهی معاینه فنی دیگر معتبر نخواهد بود و قانونا باید نسبت به اخذ برگه معاینه فنی جدید اقدام گردد وگرنه خودرو جریمه می گردد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در مورد اختلاف نظرهای ایجاد شده برای حضور بازرسان حقیقی در مراکز معاینه فنی گفت: وزارت راه اعلام نموده که قرار بود نظارت و بازرسی از مراکز معاینه فنی به شکل شرکتی باشد و نباید شخص حقیقی معرفی می شده بنابراین ضروری است در کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا تصریح گردد که نظارت بر مراکز معاینه فنی بر عهده سازمان محیط زیست است و این سازمان می تواند به وسیله شخص حقیقی و حقوقی نظارت را انجام دهد.

پورسید آقایی در ادامه جلسه با اشاره به تأثیر سیاست های کاهش آلودگی هوا در بهبود کیفیت هوای تهران در امسال اظهار کرد: در مهر و آبان سال گذشته 24 روز آلوده در تهران داشتیم که از این تعداد 23 روز ناسالم برای گروههای حساس و یک روز بسیار ناسالم بوده است. این در حالی است که امسال در 60 روز ابتدایی پاییز مهر و آبان 97 تنها 4 روز ناسالم داشتیم که همین موضوع نشان دهنده بهبود کیفیت هوای تهران است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با طرح این پرسش که آیا بهبود کیفیت هوای تهران در امسال معلول سیاست های کاهش آلودگی هوا مثل معاینه فنی و طرح ترافیک و طرح کاهش است یا معلول شرایط جوی و افزایش بارش؟ گفت: در این باره مطالعه ای اجرا شده تا میزان اثرات شرایط جوی و سیاست گذاری های کاهش آلودگی هوا در بهبود کیفیت هوای تهران آنالیز گردد که نتایج نشان می دهد که بهبود هوای تهران، بخشی ریشه در سیاست های اتخاذ شده و بخشی هم ریشه در شرایط جوی دارد.

وی توضیح داد: در 60 روز ابتدایی پاییز سال گذشته تنها دو روز بارانی در تهران وجود داشت اما امسال 12 روز بارانی طی 2 ماه مهر و آبان ثبت شده اما با این وجود، تعداد روزهای سالم در تهران امسال 20 روز بیشتر از سال گذشته شده است. همچنین امسال 2 روز باد شدید داشتیم که باعث آلودگی گرد و غباری در تهران شد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران تاکید نمود: تأثیر سیاست های اتخاذ شده در حوزه آلودگی هوا غیر قابل چشم پوشی است. بخصوص این که جلوی کامیون ها و اتوبوسهای دوزا گرفته شده است. چون دیزل ها شامل کامیون ها و اتوبوس ها و ماشین های خدمات شهرداری، سهم 54 درصدی در آلودگی هوای تهران دارند که امسال خوشبختانه برخورد لازم با این دستگاهها انجام شده است.

پورسید آقایی در ادامه جلسه در مورد پیشنهاد شهرداری تهران برای استفاده از سامانه بارانه به منظور کنترل و کاهش آلایندگی خودروهای حمل بار و کالا در تهران گفت: از اول آبان الزام نموده ایم که تردد کامیون ها در شهر تهران منوط به داشتن بارانه است.

وی ادامه داد: یک سایت و اپلیکیشن راه اندازی شده است و هر فردی که قصد حمل بار دارد باید در این سایت مبداء و مقصد خود را حداقل به شکل منطقه ای وارد کند تا بتواند برای تردد در شهر تهران بارانه دریافت کند.

معاون امور حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به این که پلیس هم به سامانه بارانه دسترسی دارد، گفت: پلیس نیز می تواند هر خودرویی که در تهران تردد می نماید به لحاظ داشتن بارانه کنترل کند. اما دقت داشته باشیم که تا زمانی که پلیس در این کار ورود جدی نداشته باشد و با کامیون های متخلف برخورد نکند؛ این طرح اثر گذار نخواهد بود و جدی گرفته نمی گردد. عملیاتی شدن سامانه بارانه احتیاجمند همکاری پلیس راهور است.

پورسید آقایی گفت: در شرایط حاضر می توانیم برنامه های مشترک بین پلیس و شهرداری تهران برای کامیون های در حال تردد در تهران داشته باشیم تا ببینیم که آیا کامیون ها بارانه دارند یا خیر؟ اگر خودرویی معاینه فنی معتبر نداشته باشد سامانه اجازه صدور بارانه نمی دهد.

وی اظهار کرد: این شرایط برای کامیون های برونشهری وجود دارد و ملزم به دریافت بارانه هستند. پیشنهاد دیگر ما این است که سوختی که در اختیار کامیون داران قرار می گیرد منوط به داشتن بارانه گردد. همان طور که دریافت سوخت کامیون های برون شهری منوط به داشتن بارنامه است.

پورسیدآقایی ادامه داد: به طوری که کامیون های برون شهری اگر بارنامه نداشته باشند سوخت 600 تومانی دریافت نمی نمایند و اگر داشته باشند می توانند از سوخت 600 تومانی استفاده نمایند. توقع داریم این اتفاق برای تردد کامیون های درون شهری نیز اجرا گردد.

معاون امو ر حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در بحث اسقاط موتور سیکلت های فرسوده نیز اظهار کرد: وضعیت موتور سیکلت در ایران و تهران فاجعه آفریده است. بنابراین باید صنایع موتور سیکلت سازی به سمت اجرای مصوبه دولت مبنی بر اسقاط یک موتور در ازای شماره گذاری و فراوری یک دستگاه جدید موتور سیکلت حرکت نمایند همچنین موتور سیکلت سازان باید فراوری موتور سیکلت برقی را مورد توجه قرار دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سوختگیری کامیون های درون شهری منوط به داشتن بارانه گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوختگیری کامیون های درون شهری منوط به داشتن بارانه گردد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید