زنگ خطر برای کسب سهمیه المپیک در دوچرخه سواری

با نداشتن اعزام و حامی مالی مناسب کسب سهمیه المپیک برای تیم ملی دوچرخه سواری ممکن نیست.

زنگ خطر برای کسب سهمیه المپیک در دوچرخه سواری

به گزارش خبرنگار گروه ورزش خبرنگاران ورزش ؛ یکی از راه های کسب امتیاز برای سهمیه المپیک شرکت تیم های باشگاهی در تور های بین الملی است که هر ساله از تعداد آن ها برای شرکت در رقابت های خارجی کاسته می گردد که یکی از دلایل آن مسائل مالی است و تیم های باشگاه روز به روز ورشکسته می شوند. سال جاری تیم های شرکت نماینده ای که قرار است در رقابت های بین المللی شرکت نمایند سه تیم شهرداری تبریز ، امید نیای مشهد و مس کرمان است که البته حضور آن ها همچنان قطعی نشده است . به دلیل تعداد کم تیم های اعزامی و نفرات کم تجربه ای که به مسابقات اعزام می شوند نتیجه خوبی کسب نمی گردد و امتیازی برای سهمیه المپیک کسب نمی نمایند. نداشتن شرایط مالی مناسب برای تیم های باشگاهی انگیزه آن ها را برای اعزام کم نموده است و خواه یا نا خواه نمی توانند اعزامی داشته باشند. حتی افراد با تجربه هم با شرکت نکردن در مسابقات نمی توانند سهمیه مستقیم المپیک را کسب نمایند.

تیم ملی برای رقابت های قهرمانی آسیا پوست ریزی نموده است

آخرین رقابت مهمی که تیم ملی دوچرخه سواری در آن شرکت کرد ، بازی های آسیایی جاکارتا بود که یکی از ضعیف ترین نتایج در کارنامه دوچرخه سواری ثبت شد . به تازگی اعلام شد که ملی پوشانی که به رقابت های آسیایی اعزام شدند هیچ کدام از انگیزه ای برخوردار نبودند .در حال حاضر تیم ملی پوست اندازی نموده است و کادرفنی و بازیکنان تازه ای به تیم ملی دعوت شده اند که کمی امید ها را دوباره زنده نموده است . اما نکته مهم آن هست هر چه کادر فنی و بازیکنان تغییر نمایند فایده ای ندارد مگر اینکه بستر و شرایطی از جمله اعزام ها و پیست برای تیم ملی فراهم گردد فراهم گردد .

تنها سه تیم باشگاه برای رقابت های خارجی ثبت نام نموده است

در این راستا آرش امیدفر بازیکن اسبق تیم ملی دوچرخه سواری در مصاحبه با خبرنگار گوه ورزشی خبرنگاران اعلام کرد: دوچرخه سواری در تمام رده ها در بخش بانوان و آقایان هر دو تیم باشگاهی وجود دارد . سه تیم باشگاهی برای رقابت های خارجی ثبت نام نموده است که در بخش جاده آقایان است . اکثر بازیکنان به خرج خود به رقابت ها اعزام خواهند شد و حتی بازیکنان دو تیم هزینه بلیط خود را پرداخت می نمایند. در واقع هیچ اعزامی نخواهیم داشت و نتیجه ای نمی توانیم بگیریم. اکثر تیم های باشگاهی برزگ به خاطر شریط مالی ورشکست شده اند.

برای کسب سهمیه المپیک با مشکل رو به خواهیم بود

او گفت: با این شرایط به حتم برای کسب سهمیه المپیک با مشکل رو به رو خواهیم شد . در این شرایط اکثر حامیان مالی حمایت نمی نمایند چرا که برایشان به صرفه نیست. دوچرخه و لوازم آن همگی وارداتی است و هزینه های سنگینی را برای بازیکن به وجود می آورد. حداقل هزینه دوچرخه وارداتی 70 میلیون تومان است که در رده های پایه بازیکن رغبت به خرید دوچرخه ای با این قیمت ندارد. برای پیشرفت دوچرخه، نیازمند مدیریت خوب و حمایت مالی کامل هستیم. اتفاقی که برای کشتی افتاد و خادم رئیس اسبق فدراسیون کشتی آن را به گردن گرفت ولی در دوچرخه سواری این چنین نیست. فدراسیون دوچرخه سواری دچار ضعف مدیریتی است اما ضعف بزرکتر مشکل مالی است.

مدال های ایران در رقابت های بین المللی تبدیل به تک مدال شده است

امیدفر اظهار کرد: باید برای بازی های قهرمانی آسیا اندونزی یک تیم کامل جوانان و بزرگسالان در دو بخش بانوان و آقایان در پیست و جاده اعزام گردد اما به خاطر مسائل مالی نهایتا 6 نفر اعزام خواهند شد. به خاطر نفرات اعزامی محدود و نداشتن اعزام به رقابت ها موفقیتی نخواهیم داشت و الکی به قهرمانی آسیا اعزام می شوند. شاید اگر دری به تخته بخورد یکی، دو نفر از این تعداد بتواند مدال کسب کند. همیشه مدال های ایران در تعدادهای بالا بوده است ولی در دو سال اخیر تبدیل به تک مدال شده است.

برای کسب سهمیه حداقل به 10 رقابت باید اعزام شد

او گفت: تیم ملی دوچرخه سواری کسب سهمیه المپیک نمی تواند داشته باشد مگر این که برای مثال محمد دانشور که در کمپ سوئیس در حال تمرین است، از طرف فدراسیون جهانی به رقابت های اروپایی اعزام گردد و سهمیه المیپیک را کسب کند که این موضوع ربطی به ایران ندارد و فدراسیون جهانی هزینه ها را تقبل می نماید. اگر قرار است ایران کسب سهمیه کند باید حداقل در 10 رقابت بین المللی شرکت نمایند تا امتیاز دریافت نمایند. در حال حاضر هیچ فدراسیونی چنین بودجه ای را ندارد.

باند بازی در دوچرخه سواری مانع پیشرفت است

امیدفر اضافه کرد: راهکارهای موثر برای حل مسائل در ابتدا داشتن همدلی تمام اعضای فدراسیون و ورزشکاران است. همچنین فدراسیون باید روی بازیکنان در رده های پایه به صورت گزینشی سرمایه گذاری گردد و در ادامه باید برای اعزام این بازیکنان حامی مالی پیدا کرد. تا زمانی که باند بازی وجود داشته باشد هیچ پیشرفتی حاصل نمی گردد.کشور ما در دوچرخه سواری پتانسیل بالایی دارد و از نظر هوشی ، بازیکنی و کشوری بهره خوبی دارد . همیشه بازیکنان خوب بوده اند و همیشه استعداد موجود است. بازیکن جوانی که انتخاب می گردد باید حمایت کامل مالی گردد.

او در خاتمه اعلام کرد: زمانی که مصالح وجود ندارد هر مهندسی را که بیاورید نمی تواند چیزی را بسازد . تغییر مربی تا زمانی که زیر ساخت های دوچرخه سواری درست نگردد فایده چندانی ندارد. وقتی به مربی می گویند اعزامی نخواهیم داشت و حقوقی نمی توانیم بدهیم انگیزه ای برای مربی باقی نمی ماند.دو ماه آینده قهرمانی پیست آسیا را در پیش خواهیم داشت، برای تک تک اعضای تیم ملی و کادر فنی آرزوی موفقیت دارم و هر کمکی از دست من بر بیاید انجام خواهم داد.

نصرآبادی: تیم ملی دوچرخه سواری سرعت پوست اندازی نموده است

فرزاد: جوان گرایی در تیم ملی به بازیکنان انگیزه می دهد

رشنو: دوچرخه سواری ایران از سایر کشور های آسیا عقب افتاده است

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "زنگ خطر برای کسب سهمیه المپیک در دوچرخه سواری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنگ خطر برای کسب سهمیه المپیک در دوچرخه سواری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید