خواص ضد درد و ضد التهابی گیاه مارچوبه ایرانی

به گزارش وبلاگ وبکو، پژوهشگران با انجام یک مطالعه، خواص ضد درد و ضد التهابی گیاه مارچوبه ایرانی را در موش های آزمایشگاهی آنالیز کردند.

خواص ضد درد و ضد التهابی گیاه مارچوبه ایرانی

به گزارش وبلاگ وبکو، گیاه مارچوبه ایرانی؛ گیاهی علفی و چندساله است که ارزش غذایی، دارویی و صنعتی زیادی دارد. در طب سنتی ایران از ریشه های این گیاه به اسم ترکیبی مخدر و در موارد روماتیسمی و التهاب های شدید مصرف می شده است.

در مطالعات مختلفی اثرات ضد دردی و ضد التهابی گیاهان هم خانواده با گیاه مارچوبه، در موش های آزمایشگاهی به اثبات رسیده است. در این مطالعات استفاده از گیاهان هم خانواده گیاه مارچوبه نتایج مختلف و ضد و نقیضی را از خود نشان داده اند. بر همین اساس پژوهشگران با انجام یک مطالعه اثرات ضد دردی، ضد التهابی و سمیت حاد این گیاه را در موش های آزمایشگاهی مورد آنالیز قرار دادند.

پژوهشگران در این آنالیز، ریشه های گیاه مارچوبه ایرانی را در اردیبهشت ماه سال 1398 از دامنه کوه الوند همدان جمع آوری نموده و در آزمایشگاه ، اسانس گیری از این گیاه را انجام دادند.

برای آنالیز درد، حیوانات به گروه های کنترل، گروه های دریافت کننده مقادیر مختلف از اسانس مارچوبه، گروه دریافت کننده مورفین و گروه دریافت کننده نالوکسان تقسیم شدند و میزان درد در حیوانات با انجام سه تست میزان گیری شد. برای آنالیز التهاب هم حیوانات به پنج گروه کنترل، اسانس و دگزامتازون تقسیم شدند و این آزمایش با انجام دو تست مختلف مورد آنالیز نهاده شد. میزان سمیت حاد هم در این حیوانات میزان گیری شد.

پژوهشگران این مطالعه مشاهده کردند که اسانس ریشه مارچوبه ایرانی در دوز 400 میلی گرم بر کیلوگرم در دو تست درد، تاثیر ضد دردی معنی داری را نشان می دهد. بعلاوه در تست التهاب هم دوزهای 200 و 400 میلی گرم بر کیلوگرم از اسانس، میزان التهاب در موش ها را به میزان معنی داری کاهش دادند. به علاوه در اسانس این گیاه اثر سمیت حادی دیده نشد.

نتایج این مطالعه نشان داد که اسانس ریشه گیاه مارچوبه ایرانی در موش های سوری نر، دارای اثرات ضد دردی و ضد التهابی است و سمیتی ندارد.

مطالعات بیشتری برای تایید تاثیرات ضد التهابی و ضد دردی این گیاه مورد احتیاج است.

در انجام این مطالعه، علیرضا فلاح زاده؛ پژوهشگر مرکز تحقیقات سلولی مولکولی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج و سعید محمدی از گروه زیست شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه، مردادماه امسال به صورت مقاله علمی با اسم آنالیز اثرات ضد دردی، ضد التهابی و سمیت حاد اسانس گیاه مارچوبه ایرانی در موش سوری نر در دوماه نامه کومش؛ مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی سمنان منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "خواص ضد درد و ضد التهابی گیاه مارچوبه ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص ضد درد و ضد التهابی گیاه مارچوبه ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید