بارش باران بر تن تفتیده کویر ، سیل و خشکسالی با هم می آیند

99 درصد مساحت خراسان جنوبی با وجود بارندگی های مناسب در استان، هنوز هم درگیر خشکسالی است و از طرف دیگر بارش های رگباری خطر سیل را دوچندان نموده.

بارش باران بر تن تفتیده کویر ، سیل و خشکسالی با هم می آیند

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، نزدیک به دو دهه قبل بود که قصه خشکسالی در خراسان جنوبی آغاز شد، قصه ای که سال به سال سوزناک تر و عمق زخم های آن روز به روز بر تن خشکیده کویر عمیق تر می شد.

اکنون دو دهه از آغاز این قصه می گذرد و حالا فصل جدیدی از این قصه در استان آغاز شده، فصلی که با باران های رگباری آغاز شد و روی جدیدی از خشکسالی را نمایان نموده است.

20 سال خشکسالی بسیاری از پوشش های گیاهی منطقه را از بین برده و نفوذ پذیری خاک را به شدت کاهش داده است، از طرفی پدیده تغییر اقلیم رژیم بارش ها در استان را به صورت رگباری تغییر داده و قرار دریافت این دو در کنار هم خطر وقوع سیل را به مراتب افزایش داده است.

هرچند سال گذشته میزان بارندگی ها در استان 26 درصد افزایش یافت اما نتوانست عطش کویر را رفع و هنوز هم 99 درصد مساحت استان درگیر با پدیده خشکسالی است.

  • تغییر رژیم بارش ها در استان

به اذعان کارشناسان کمبودهای تجمعی منابع آبی آنقدر در طول سال های خشکسالی بالا رفته که با چندین سال ترسالی جبران نمی گردد، از طرف باران های رگباری سبب شده که در مدت زمان کم شاهد حجم زیادی از باران باشیم که به دلیل از بین رفتن پوشش گیاهی و کاهش نفوذپذیری خاک سیل را به دنبال خواهد داشت، چیزی که در سال گذشته برای بعضی مناطق استان رخ داد و در بعضی از مناطق خساراتی را نیز به بار آورد.

سال جاری نیز الگوهای هواشناسی بارش های نرمال از نوع رگباری را برای پاییز و زمستان استان پیش بینی نموده اند و همین امر لزوم آمادگی با پدیده سیل را دوچندان نموده است.

مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی در این ارتباط گفت: طبق نظر کارشناسان هواشناسی طی سه سال اخیر رژیم بارش ها در کشور تغییر پیدا نموده و بیشتر به صورت بارندگی های رگباری شده است.

علیرضا خندان رو، تغییر اقلیم و گرمایش جهانی را مهمترین دلیل این پدیده مطرح کرد و گفت: به دنبال این پدیده طی سال های اخیر هرچند حجم بارندگی ها تغییر زیادی ننموده اما میزان بارندگی ها در یک زمان کوتاه بیشتر و به صورت رگباری شده است.

وی اضافه نمود: همانطور که در فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری حجم زیادی بارندگی در زمان کمتر از 48 ساعت داشتیم و همین امر سبب بروز خسارت به بخش هایی از استان شد.

  • ادامه تراژدی خشکسالی در 99 درصد مساحت استان

مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی با اشاره به افزایش 26 درصدی میزان بارندگی های استان در سال زراعی گذشته، یادآور شد: با وجود چند سال ترسالی بازهم دو دهه خشکسالی و کمبودهای تجمعی آبی در استان نه تنها جبران نمی گردد بلکه شاهد افزایش خسارت بارندگی های نیز هستیم.

خندان رو همچنین بارندگی های نرمال را برای آذرماه سال جاری پیش بینی کرد و گفت: طبق الگوها و نقشه های هواشناسی در آذرماه میزان بارندگی ها در بیشتر نقاط استان نرمال و برای بیرجند و قاین کمتر از نرمال پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه در دی ماه نیز میزان بارندگی ها برای بخش مرکزی کمتر از نرمال خواهد بود، بیان داشت: در بهمن ماه نیز شرایط بارندگی نرمال پیش بینی شده است.

مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی با بیان اینکه هنوز هم 99 درصد مساحت استان درگیر با پدیده خشکسالی است، اعلام کرد: در حال حاضر 61 درصد مساحت استان درگیر خشکسالی بسیار شدید، 23 درصد خشکسالی شدید، 12 درصد خشکسالی متوسط و چهار درصد نیز درگیر با خشکسالی خفیف است.

به گفته وی با وجود اینکه در سال زراعی گذشته شاهد بارندگی های خوب در استان بودیم اما بازهم چهارمین استان کم باران کشور بودیم.

  • خشکسالی با چند سال ترسالی جبران نمی گردد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در سال گذشته میزان بارندگی های استان چهار برابر شد، اظهار کرد: هرچند در بحث خشکسالی شرایط حادی همانند سال های گذشته نداشتیم اما خشکسالی با چند سال ترسالی تمام نمی گردد.

ابوالحسن میرجلیلی ادامه داد: خشکسالی دارای اثرات ثانویه زیادی از جمله کاهش شدید منابع آبی، کاهش گوارایی آب و افزایش میزان شوری آن، افت محصول و بروز آفات است که این آثار با چند سال بارندگی جبران نمی گردد.

وی با بیان اینکه دو دهه خشکسالی در استان سبب از بین رفتن پوشش گیاهی و کاهش نفوذ پذیری خاک شده است، اضافه نمود: همین امر سبب شده با اندک بارندگی شاهد وقوع روان آب در استان باشیم.

  • باران های رگباری با وجود خشکسالی

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی ادامه داد: همچنین طی سال های اخیر شاهد بارش های رگباری در سراسر کشور هستیم که سبب ایجاد سیلاب می گردد و در این زمینه خراسان جنوبی به دلیل سال ها خشکسالی شرایط نامناسب تری دارد.

میرجلیلی با اشاره به اینکه طبق رصدی که در 10 سال گذشته صورت گرفته هر ساله طی بهمن و اسفند ماه و همچنین فروردین و اردیبهشت ماه بارندگی های رگباری در استان داریم، اعلام کرد: هرچند حجم این بارندگی ها کم است اما بارندگی های زیاد در مدت زمان کم سبب ایجاد روان آب و بروز سیلاب می گردد.

وی، راهداری، پلیس راه، هلال احمر، اورژانس و راه و شهرسازی را پنج بازوی مدیریت بحران دانست و گفت: این بازوهای مدیریت بحران در نیمه دوم و دو ماهه ابتدای سال در حالت آماده باش هستند تا از بروز خسارات جلوگیری نمایند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی با بیان اینکه در حال حاضر آمادگی ضمنی از نظر نیروی انسانی و تجهیزات مدیریت بحران در همه شهرستان ها وجود دارد، عنوان داشت: به همین دلیل با دستور استاندار در شهریور و مهرماه سال جاری 24 تیم به مناطق سیل خیز استان اعزام شدند.

میرجلیلی اضافه نمود: این تیم ها متشکل از کارشناسان مدیریت بحران، فرمانداری، شهرداری، دهیاران، بخش داران، راه و شهرسازی، آب منطقه ای، راهداری بودند که به محدوده شهرها و روستاها اعزام و شرایط سیل بندها، کانال های جمع آوری آب، پل ها، آب نماها را آنالیز نموده اند.

  • مردم هشدارها را جدی بگیرند

وی با اشاره به اینکه طی 10 سال گذشته تعداد افراد فوت شده در سیلاب بر اثر بی احتیاطی راننده و یا توقف در حریم و بستر رودخانه ها بوده است، اعلام کرد: برای کاهش خسارات ناشی از سیل، مردم یکی از مهمترین بازوان مدیریت بحران هستند که می توانند در مواقع بروز حوادث با رعایت بعضی نکات هرچند کوچک از بروز بسیاری از حوادث جلوگیری نمایند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی از مردم خواست اطلاعیه ها و هشدارها را جدی بگیرند و در صورتی که آب از حد معینی بیشتر شد از توقف در راستا رودخانه و یا عبور از بستر آن خودداری نمایند.

میرجلیلی اضافه نمود: همچنین از کشاورزان و دامداران درخواست داریم نسبت به ایمن سازی اماکن کشاورزی و دامداری اقدام نمایند تا شاهد کاهش بروز خسارات باشیم.

با وجود همه هشدارهای داده شده بروز سیل در ابتدای سال جاری بعضی از مناطق استان را دچار خسارت هایی کرد که با آغاز فصل سرما هنوز هم جبران نشده است.

از طرفی هنوز هم ساخت و سازها در راستا رودخانه ها ادامه دارد و هنوز هم طرح جامع سیلاب بیرجند بعد از 10 سال به انتها نرسیده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "بارش باران بر تن تفتیده کویر ، سیل و خشکسالی با هم می آیند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بارش باران بر تن تفتیده کویر ، سیل و خشکسالی با هم می آیند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید